Gevey Nedir?

 In Sim Kilidi

Gevey, üzerinde elektronik devreler olan basit bir aparattır. Sim kilidini kaldırmak yerine bypass ederek, telefonun sim kilidi serverlarını aşmasını sağlar. Gelelim gevey hakkındaki detaylara…

Gevey Nasıl Kullanılır?
Telefonun sim kart yuvasına, kullanılacak olan sim kartıyla beraber takılır. Yeni nesil gevey cihazları ayar gerektirmez ve cihazınıza taktığınızda otomatik olarak gerekli düzenlemeleri yapar. Ancak telefonunuzun modeli ve işletim sistemine uygun bir gevey olmalıdır, yoksa çalışmayacaktır.

Gevey Nasıl Çalışır?
Cihazınızın IMEI kodu yerine IMSI kodu üzerinden işlem yapar. (IMSI: Uluslararsı Mobil Abone Kimliği) Bu kod, her cihaz için 64-bit şifreleme yöntemiyle saklanan özel bir koddur. Dünyadaki tüm operatörlerin birbiri ile bağlanmasını ve telefonun tanımlanmasını sağlar. Bu kod, telefon açıldığında serverlara gönderilir ve böylece operatörler, hangi telefonun hangi ülkedeki hangi operatörle kullanılacağı bilgisine sahip olur. IMSI kodu ile herhangi bir kişisel bilgi gönderilmez, sadece telefonun kimliği olarak kullanılır. Cep telefonu üreticileri de bu kodlara sim kilidi uygular ve telefonun başka operatörlerle kullanılmasına engel olur. Gevey cihazı telefonunuzu kendi serverlarına bağlayarak “sahte” bir IMSI numarası üretir ve gerçek serverlara sizin orijinal IMSI numaranız yerine başka bir IMSI yollayarak sistemi bypass ederek cihazınızın sim kilidi pasif hale geçmesini sağlar.

Gevey Güvenilir Mi?
Bu konu halen tartışma konusudur. IMEI ve IMSI numarası dışındaki hangi bilgileri ve dataları dünyanın neresinde, kimin kontrol ettiği belli olmayan serverlara göndermek suretiyle çalışan bir sistem olan gevey, güvenilir mi bilemiyoruz. Piyasada birçok çeşidi bulunan gevey cihazlarının hangi bilgiliri hangi serverlara gönderdiği belirlenemiyor. Dolayısıyla kimlerle hangi bilgilerinizi paylaştığınız bilinmiyor.

Gevey’in Avantajları

  • Blacklist cihazlar veya sim kilidinin açılmasına izin vermeyen operatörler nedeniyle sim kilidi açılamayan cihazları çöpe atmaktansa kullanmanızı sağlayabilir.

Gevey’in Dezavantajları

  • Güvenilirliği belli değildir. Kişisel bilgileriniz, rehberiniz, banka şifreleriniz gibi değerli bilgilerin çalınma olasılığı olabilir.
  • Serverlara bağlanması zaman aldığı için telefonun çekmediği yerlerden geçtikten sonra tekrar çekmeye başlaması zaman almaktadır. Örneğin, metroya bindikten sonra dışarı çıktığınızda, telefonunuzun yeniden aktif hale gelmesi uzun süreler alabilir.
  • Stabil bir sistem olmadığı için her an telefonunuzun çekmeme olasılığı vardır. Gevey kullanıcılarından sıkça “arayan kişi bana ulaşamıyor” şikayeti alıyoruz.
  • Kurulumu zordur.
  • iOS güncellemesi yapamazsınız. Eğer işletim sistemine güncelleme yapacaksanız, kullanacağınız iOS sürümüne uygun gevey aparatı satın almak zorundasınız. Aynı aparatı tüm iOS’larla kullanamazsınız.
  • Nerede olduğu ve kimin tarafından yönetildiği belli olmayan serverlar aracılığıyla çalıştığı için, serverlardaki herhangi bir arızada telefonunuz serverlar düzelene kadar çekmemeye başlayacaktır.
  • Sim kartınızla birlikte telefonunuzun sim kart yuvasına takmak zorunda olduğunuz için, telefonunuza fiziksel bir zarar verebilir.

 

Bora Bilişim olarak gevey aparatını kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Ancak sim kilidi açılamayan veya sim unlock yapılamayacak telefonlarda, banka uygulamaları, rehberiniz veya kişisel bilgilerinizin olduğu diğer aplikasyonları kurmazsanız veya telefonu tablet olarak kullanmak istemiyorsanız, gevey cihazından faydalanabilirsiniz. Ancak bu aparatı kullanarak risk alacağınızı, telefonunuzda sorunlar yaşayabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

iPhone telefonunuzdaki sim kilidini gevey olmadan kaldırmak istiyorsanız bize WhatsApp Detek Hattı 0543 898 84 04 üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Recent Posts
0