Sim Kilidi Nedir?

Sim kilidi, cihazın alındığı ülke ve GSM operatörünün koyduğu bir sınırlama sistemidir. Özellikle kontratlı olarak alınan cihazlar, hangi ülkeden ve hangi şebekeden satın alınmışsa sadece o GSM operatörüne ait sim kartı ile kullanılabilecek şekilde sınırlandırılmıştır. Örneğin ABD AT&T operatöründen alınan bir iPhone X‘a sahipseniz, cihaz sadece ABD AT&T ile çalışır. Yani Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom ya da diğer hiç bir sim kartıyla çalışmaz.
Cihazınızı kontratlı olarak almasanız dahi simlock yani simkilitli olabilir. Bunun nedeni, üretici firmaların ülke bazında da sim kilidi uygulamasıdır. Bu nedenle cihazı kontratsız olarak alsanız bile mutlaka Operatör Sorgulama işlemi yapmalı ve cihazın ülkesi ile operatörünü öğrenmelisiniz. Yanlış girişler nedeniyle hem zaman hem de para kaybetmemeniz için ülke ve operatörün bilinmesi çok önemlidir.

Sim Unlock Nedir?

Alınan ülke ve operatörünün dışında kullanılamayan cihazların, tüm operatörlerle kullanılabilmesi için mutlaka Sim Unlock işlemi yapılmalıdır. Bu işlem olmadan iPhone, Samsung Galaxy, Nokia Lumia veya Huawei cihazlarınızı Türkiye operatörleri ile kullanamazsınız. Factory Unlock da denilen sim kilidi kaldırma işlemi, cihazınızın yasal ve kalıcı olarak sim kilidinin açılmasıdır. Bu işlem sonucunda cihazınız dünyadaki tüm operatörlerde kullanılabilir hale gelir ve bir daha asla kapanmaz. Ayrıca tüm güncelleme işlemleri sorunsuz olarak yapılabildiği için telefonunuz güvenli kalır. Sim kilidi yasal olarak açılan telefonunuz bir daha asla kapanmaz. Gevey gibi sizi yarı yolda bırakacak apartlardan da kurtulursunuz.

iPhone Blacklist Nedir?

Kayıp çalıntı bildirimi yapılmış cihazlar Apple tarafından blacklist cihaz olarak işaretlenir. Ayrıca kampanya dahilinde satın alınan iPhone’larda, kampanya koşullarına uyulmadığı taktirde Blacklist kaydı oluşturulur.

Sim Unlock ile Gevey Arasındaki Fark Nedir?

Sim Unlock, cihaza hiçbir aparat bağlamadan yani herhangi bir müdahalede bulunmadan sadece IMEI numarasıyla, operatörler aracılığıyla yapılan, yasal bir sim kilit açma işlemidir. Gevey ise cihazınızın sim kartının takıldığı yere monte edilen basit bir aparattır. Gevey cihazları sim kilidini kalıcı olarak açmadığından, ilerleyen zamanlarda sorun çıkartacak ve yeni bir Gevey cihazı almanızı gerektirecektir. Gevey cihazı ile sim kilitsiz olarak kullanılabilen iPhone‘larda hiçbir şekilde iOS güncellemesi yapılamaz. Bu da başka bir güvenlik açığı demektir. Güncelleme yaptığınız iPhone’unuz için yeni bir gevey almak zorundasınız. Yani Gevey ve Sim Unlock birbirlerinden tamamen farklı iki sim kilit çözümüdür. Sim Unlock kalıcı bir çözüm olmakla birlikte cihazınızın sağlam ve güvende olmasını da garanti eder.

NCK Kodu Nedir?

8 hanli operatör unlock kodudur. Apple harici cihazlarda bulunabilen bu kod, her IMEI numarasına özel olarak atanmış ve sim kilit açma işlemleri için her IMEI numarası için üretilen koddur.

MCK Kodu Nedir?

NCK kodunun yanlış girilmesiyle Freeze moduna geçen telefonu açmak için üretilen koddur. MCK kodu operatörler tarafından IMEI numaralarına atanan bir kilit kodudur. Samsung cihazlarında artık bu koda ihtiyaç yoktur. Samsung Mobile yetkili servisleri samsung sim kilitlerini uygun fiyatlara açmaktadır.

Factory Unlock Nedir?

Sim Unlock ile aynı anlama gelir. Çözüm aşamasında veya yapılan işlemlerde herhangi bir fark yoktur. Sim Unlock, iPhone Unlock, Factory Unlock gibi tabirler aslında tamamen aynı şeyi ifade eder. Factory Unlock‘tan kasıt, cihazın fabrikadan çıktığı gibi, sim kilitsiz hale getirilmesidir.

Sim Kilidi Kaldırma Süreleri Nelerdir?

Her operatörün kendine göre belirlediği süre vardır. Bu süreler pek sık değişmez ancak GSM operatörünün yoğunluğuna göre taahhüt edilen sürenin 1-2 gün aksadığı görülebilir. Bu durumda endişelenecek hiçbir şeyin olmadığını, sim kilidinin açılmadığı durumlarda paranızı iade edeceğimizi tekrar hatırlatalım.

Sim Kilit Açma Ücretleri

Sim kilidinin açılması için gereken ücretler operatörden operatöre, ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Fiyatların değişik olmasının belirli bir nedeni olmamakla birlikte, her ülke ve her operatör kendi belirlediği sistemler içerisinde bu hizmetleri vermektedir. Ancak belirtmeliyiz ki Bora Bilişim olarak sizlere, olabilecek en uygun fiyatları para iadesi garantili olarak sunmaktan mutluluk duymaktayız.

Sim Unlock ile Pasaport Kaydı Yapılır Mı?

Hayır. Sim kilidinin kaldırılması ile cihazın pasaport kaydı tamamen farklı şeylerdir. Eğer yurtdışından getirdiğiniz cihazı pasaportunuza işletmezseniz, sim kilidi kaldırma servislerini kullansanız dahi telefonunuz devlet tarafından kapanacaktır.

Simlock Sadece Apple iPhone’larda Mı Bulunur?

Samsung, Nokia, Huawei, HTC, Blackberry ve LG gibi büyük telefon üreticileri de sim kilidi uygulamasını kullanır ancak hiçbirinde iPhone simlocklardaki kadar teferruat bulunmaz. Bu markalar genellikle operatör üzerinden değil, IMEI’nize özel bir kod üreterek sim kilit kaldırma işlemlerini çözerler. Fiyatlarının uygun olmasının yanı sıra kod üretme süreleri de oldukça kısadır. Bununla beraber tıpkı iPhone’lar gibi Factory Unlock hale gelip dünyadaki tüm operatörlerle kullanıma açık hale gelirler.

Ödemeleri Nasıl Yapacağız?

Paypal artık ülkemizde hizmet vermediği için ödemeler Banka Havalesi ya da Sahibinden GET ile yapılabilmektedir. Sahibinden GET ile yapılacak ödemelerde, sahibinden.com komisyon almaktadır.

0